Sok z aloesu wsparciem w walce z odchudzaniem

Aloes jest powszechnie znaną rośliną leczniczą. Znajdziemy ją w składzie wielu produktów medycznych oraz kosmetycznych. Zarówno tych do spożycia jak i pielęgnacji skóry, włosów, paznokci itd.. Ostatnio przeżywa ona swój renesans za sprawą preparatu Aloe Vera. A Aloe Vera to po prostu aloes zwyczajny. Przecięte liście tej rośliny od dawna były używane do leczenia ran czy oparzeń A jego sok stosowany był w dietach oczyszczających co skutecznie wspierało odchudzanie.

Jak w domowym zaciszu przygotować sok z aloesu na odchudzanie?

Najlepsze działanie ma oczywiście świeżo wyciśnięty sok z aloesu. Posiadając w domu kilka takich roślin będziemy pewni źródła ich pochodzenia. Dodatkowym argumentem „za” ich posiadaniem w domu jest łatwość ich hodowli. Ważne jednak aby hodować te, które są stosowane w lecznictwie i kosmetyce a należą do nich jedynie trzy z pośród 300 rodzajów. Jest to aloes zwyczajny, aloes drzewiasty oraz aloes kolczasty. Aby przygotować sok ostrym nożem ucinamy liść aloesu. Zgodnie z zasadą powinno się je odłamywać jednak nie każdy będzie miał wyczucie. A źle odłamany liść może spowodować zniszczenie całej rośliny. Sok z aloesu drzewiastego po prostu wyciskamy z liścia. Rozpoczynamy od wyciskania go z brzegów liścia a następnie z części środkowej. I tak przemieszczamy się powoli ku górze do momentu wyciśnięcia soku z całego liścia. Sok z aloesu drzewiastego wyglądem przypomina wodę. Aloes zwyczajny pozwala na otrzymanie soku oraz żelu. Aby uzyskać żel obcinamy brzegi liścia. Następnie kładziemy liść płasko na desce i przecinamy go wzdłuż tworząc dwie części . Uzyskujemy w ten sposób dostęp do żelu. Następnie za pomocą łyżeczki wyskrobujemy go do wcześniej przygotowanej miseczki. Już sam żel może nam posłużyć jako surowiec do tworzenia maseczek, wcierek czy też kremów.  Z żelu natomiast w bardzo łatwy sposób możemy zrobić sok. Wystarczy uzyskany żel zmiksować. Po zmiksowaniu aloes traci żelową konsystencję przechodząc w formę płynną.

Smak soku z aloesu może stanowić dla niektórych wyzwanie, dlatego często można go łączyć z innymi owocami np. mango. Tego typu połączenie efektywnie poprawi walory smakowe wytworzonego wcześniej soku.

Co takiego ma w sobie sok z aloesu?

Sok z aloesu to w 99% woda, jednak najważniejszy jest ten 1% składników które posiada. Aloes zawiera mnóstwo witamin oraz minerałów. Posiada witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – wit. A oraz wit. E. Kwas foliowy, choline, wit. B1, B2, B3, B6 oraz wit. B12 czyli kolejną grupę substancji prozdrowotnych.  Mikroelementy w składzie soku to wapń, magnez, cynk,, chrom, selen, sód, potas, żelazo, miedź oraz mangan. Aloes jest bogaty w aminokwasy. Zawiera również kwasy tłuszczowe do których należy kampesterol – ma on działanie przeciwzapalne, dodatkowo chroni nasze kości i stawy przed degeneracją w tym osteoporozą. Beta sitosterol zmniejsza on wchłanianie cholesterolu. Posada adaptogeny, czyli substancje które w naturalny sposób wzmacniają naszą odporność.

Sok z aloesu jest darem wprost od Matki Natury. Sama roślina będąc tak prostą w uprawie pozwala prawie każdemu hodować ją w domu, jednocześnie stając się dostępną na wyciagnięcie ręki kiedy tylko mamy na nią ochotę czy tez potrzebę. Warto o tym pomyśleć tworząc w domu apteczkę na bazie naturalnych składników.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.