Jak ustalić źródło wycieku wody w mieszkaniu?

Podczas remontów mieszkań, domów i domków letniskowych budowniczowie często wbudowują w ściany lub podłogi rury wodociągowe, grzewcze i kanalizacyjne. Poprawia to wygląd pomieszczenia, ale może pojawić się problem – w przypadku przecieku wody trzeba zdemontować cały mur. Zwykle nikt o tym nie myśli podczas naprawy.

Oznaki nieszczelności rur i lokalizacja wycieków

Lokalizacja wycieków w rurze w łazience lub toalecie może być trudnym zadaniem – rura nie zawsze pęka, a woda wypływa na zewnątrz. W większości przypadków w rurach metalowych, plastikowych lub polipropylenowych najpierw powstaje przetoka kapilarna, z której wyciekają krople wody. Pęknięcie rury może pozostać niezauważone przez długi czas, ale z pewnością będzie postępować i w końcu spowoduje wiele niedogodności. Nadmierne ciśnienie w systemie będzie co sekundę wtłaczać wodę do wnętrza konstrukcji, w sposób niezauważalny dla ludzkiego oka. W końcu ściany i płyty podłogowe zaczną wysychać, pojawi się pleśń i grzyb, cement zacznie się kruszyć, a drewniane podłogi i sufity będą gnić. Wtedy właśnie zaczyna się bicie na alarm.

Przetoki w rurach z tworzyw sztucznych pojawiają się znacznie rzadziej, ale często dochodzi w nich do obniżenia ciśnienia przy złączkach i łącznikach – nie zaleca się umieszczania ich w ścianach. Prędzej czy później zauważysz skutki nieszczelnej rury – ściana będzie mokra, a u sąsiadów z sufitu będzie kapać woda. Jednak pierwotna przyczyna wycieku zostanie przeniesiona do innego miejsca, w którym pojawiły się widoczne objawy. Jest to woda, a jak długo trwa jej gromadzenie, nie wiadomo.

Jak znaleźć uszkodzoną rurę, która przecieka?

Znalezienie miejsca wycieku i nieszczelnej rury nie jest łatwe. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy rozpoczną wyszukiwanie ukrytych nieszczelności i usług za pomocą kamery termowizyjnej, akustycznego wykrywacza nieszczelności, skanera wilgoci, próby ciśnieniowej. Inżynier przyjedzie do nieruchomości i dokona jej inspekcji za pomocą precyzyjnego detektora (kamery termowizyjnej), aby zlokalizować problematyczną rurę i sam wyciek wody. Cała operacja trwa od kilku minut do godziny.

Po zdiagnozowaniu miejsca wycieku z rury wodociągowej w mieszkaniu lub domu prywatnym należy jakoś rozwiązać problem. Jeśli mieszkasz w domu prywatnym, odetnij przeciekającą gałąź i wezwij fachowca, który naprawi wyciek przy minimalnych szkodach.

Należy pamiętać, że naprawa metalowych rur z tworzywa sztucznego za pomocą standardowych złączek jest szybka i łatwa. Jest mało prawdopodobne, aby wymienione złącza ponownie zaczęły przeciekać. Profesjonalni konstruktorzy unikają osadzania metalowych złączy w ścianach lub pod podłogami i pozostawiają je dostępne.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.