Dlaczego dieta bogata w żelazo jest tak ważna szczególnie dla dziewcząt?

Dieta bogata w żelazo obejmuje pokarmy, które są jego dobrym źródłem. Ludzie potrzebują dodatkowych ilości żelaza w dzieciństwie, w okresie dojrzewania (nastolatki) i w czasie ciąży. Żelazo jest minerałem, którego organizm potrzebuje do produkcji hemoglobiny. Hemoglobina jest częścią krwi i pomaga przenosić tlen z płuc do reszty ciała. Aby zapobiec anemii z niedoboru żelaza, należy codziennie spożywać pokarmy bogate w żelazo i witaminę C. Niedokrwistość z niedoboru żelaza może prowadzić do innych problemów zdrowotnych u dorosłych oraz do problemów ze wzrostem i rozwojem u dzieci.

Dlaczego nastolatki potrzebują żelaza?

Dostarczanie odpowiedniej ilości żelaza jest szczególnie ważne dla nastoletnich dziewcząt, które potrzebują go więcej niż inni.  Źródłem żelaza jest czerwone mięso, suszony groch i inne produkty spożywcze, ale aby uzyskać jego wystarczającą ilość, niektóre nastolatki mogą potrzebować suplementów żelaza, które można znaleźć w preparatach multiwitaminowych lub w osobnych suplementach. Dziewczęta potrzebują prawie dwa razy więcej żelaza niż chłopcy, ponieważ żelazo może być tracone podczas miesiączki. Ponieważ czerwone mięso jest dobrym źródłem żelaza, nastolatki będące wegetarianami mogą być bardziej narażone na jego niedobór. Jeśli spożywa się zbyt mało żelaza, u nastolatków może zostać zdiagnozowana niedokrwistość z niedoboru żelaza, która jest najczęstszym rodzajem niedokrwistości w tej grupie wiekowej. W niedokrwistości zbyt mała ilość żelaza może spowodować spowolnienie produkcji hemoglobiny i czerwonych krwinek. W rezultacie nastolatka może stać się blada i często czuć się zmęczona.

Które produkty spożywcze zawierają żelazo?

Mięso, ryby i drób są dobrymi źródłami żelaza. Zawierają one żelazo hemowe, czyli formę żelaza, którą organizm bardzo dobrze przyswaja. Owoce, warzywa, jaja i zboża, takie jak makaron, ryż i płatki zbożowe, również zawierają żelazo. Zawierają one żelazo niehemowe, czyli formę żelaza, która nie jest tak dobrze wchłaniana jak żelazo hemowe. Możesz wchłonąć więcej żelaza z tych pokarmów, jedząc jednocześnie pokarm o wysokiej zawartości witaminy C. Można również przyswoić więcej żelaza niehemowego, jedząc jednocześnie produkty z grupy mięs, ryb i drobiu. Herbata i kawa mogą zmniejszać ilość żelaza wchłanianego przez organizm z pokarmów bogatych w żelazo. Kawę i herbatę należy pić oddzielnie od posiłków zawierających pokarmy bogate w żelazo. Pokarmy i płyny o wysokiej zawartości wapnia należy spożywać oddzielnie od pokarmów bogatych w żelazo. Wapń uniemożliwia wchłanianie żelaza. Mleko krowie i produkty z niego wytwarzane, takie jak sery i jogurty, zawierają dużo wapnia.

1 thought on “Dlaczego dieta bogata w żelazo jest tak ważna szczególnie dla dziewcząt?”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.