Jak czyścić srebro i jak czyścić złoto?

Biżuteria to bez wątpienia nie tylko dodatek do stroju, ale również forma wyrażania siebie oraz swojego stylu czy osobowości. Do najczęściej wybieranych rodzajów biżuterii z pewnością można zaliczyć przede wszystkim produkty wykonane ze złota oraz srebra. Choć cechuje ich ponadczasowa klasyka w wyglądzie oraz trwałość, biżuteria wykonana z tych kruszców ma tendencję do brązowienia i odbarwień, w szczególności jeśli przez dłuższy czas nie jest używana bądź gdy jest narażona na działanie szkodliwych czynników (chociażby wodę). Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby przywrócić biżuterii dawny blask oraz świetny wygląd. Wykorzystując domowe sposoby bądź gotowe preparaty, można w szybki i w łatwy sposób wyczyścić nie tylko biżuterię, ale również inne elementy wykonane ze srebra czy złota – jak na przykład zastawę stołową.

Jak skutecznie wyczyścić srebro?

Jednym ze sposobów na wyczyszczenie srebra są bez wątpienia gotowe preparaty, które można kupić w sklepach bądź za pośrednictwem sprzedaży internetowej. Są one jednak stosunkowo drogie, choć zapewniają wysoką efektywność. Wśród domowych sposobów czyszczenia elementów wykonanych ze srebra bez wątpienia prawdziwy prym wiedzie przede wszystkim zwykła pasta do zębów. W połączeniu z miękką szmatką bądź niezbyt ostrą szczoteczką potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Kolejnym sposobem jest wykorzystanie roztworu z soli kuchennej (5 łyżek na litr wody) bądź sody oczyszczonej, którą z niewielką ilością wody należy nanieść szmatką na czyszczony element. Ciekawym sposobem na srebro jest również wykorzystanie popiołu papierosowego – papkę z niego oraz odrobiny soku z cytryny, analogicznie do poprzednich metod nanosi się na biżuterię czy zastawę.

Jak z powodzeniem czyścić biżuterię ze złota?

Podobnie jak w przypadku srebra, również złoto można czyścić specjalistyczną chemią i mleczkami przeznaczonymi do złotych akcesorów. Kolejnymi sposobami na doczyszczenie złotych elementów z mało estetycznego nalotu i zabrudzeń jest wykorzystanie soku z cebuli, roztworu octu z wodą, amoniaku bądź denaturatu. Warto pamiętać, że w przypadku złota nie poleca się czyszczenia pastą do zębów. Małe zabrudzenia można dodatkowo spróbować usunąć płynem do mycia naczyń połączonym z sodą oczyszczoną. Do czyszczenia elementów wykonanych ze złota warto używać miękkiej ściereczki kuchennej bądź gąbki do mycia (jedynie gładkiej strony).

Bez względu na wybraną metodą czyszczenia srebra i złota warto pamiętać, aby konserwacji i czyszczenia dokonywać regularnie – systematyczność jest prawdziwym kluczem do sukcesu oraz trwałości.

2 thoughts on “Jak czyścić srebro i jak czyścić złoto?”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.