Jak dobrać spinki do mankietów?

Już w średniowieczu popularne było ozdabianie mankietów męskich koszul. Jednak dzisiejsze spinki do mankietów upowszechniły się w XIX wieku. Zastąpiły guziki, które nie były zbyt dobrą opcją w przypadku krochmalonych koszul. Obecnie nosi się je w przypadku formalnych strojów, choć pasują także do codziennego stroju. Jak zatem wybrać spinki do mankietów?

Na jakie okazje pasują spinki do mankietów?

Przede wszystkim dobrze komponują się ze strojem formalnym. Wpina się je w rękawy koszul z długim rękawem, wiec są niemal obowiązkowe na wyjścia na ślub, bal czy koncert w filharmonii. Ponadto należy je mieć w przypadku zakładaniu fraku czy smokingu.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć je do koszul casualowych. W tym przypadku należy kierować się własnym stylem. Spinki do mankietów warto dostosować także do swojego nastroju czy gustu.

Jaki wybrać kolor?

Wiele zależy od okazji oraz całokształtu stroju. Przykładowo do ślubnego garnituru najlepiej pasują srebrne i złote spinki do mankietów. Warto zatem kierować się poniższymi wskazówkami:

  • Okoliczności – warto dopasowywać spinki do okoliczności. np. formalne wydarzenia wymagają spinek z metali szlachetnych
  • Inne dodatki – dopasuj je też do swoich pozostałych dodatków np. do srebrnego zegarka nie pasują złote spinki
  • Koszula – spinki powinny do niej pasować. Klasyczne koszule najlepiej komponują się ze srebrnymi spinkami, kolorowe – z pasującymi kolorystycznie

Dodatkowo, gdy zamierzasz zabrać spinki do mankietów, nie możesz też zapomnieć o krawacie czy muszce. W innym wypadku dochodzi do mieszania stroju formalnego i nieformalnego.

Spinki do casualowego stroju

Chociaż początkowo spinki do mankietów były częścią bardziej formalnego stroju, to obecnie można spotkać także bardziej zwyczajne i nietypowe formy. Zdarzają się nawet takie w kształcie motocykli czy zwierząt. Jednak takie dodatki najlepsze są do bardziej nieformalnych wydarzeń, jak spotkanie rodzinne.

Często jednak trudniej jest dobrać takie casualowe spinki niż formalne. W przypadku klasyki wiemy bowiem, co pasuje najlepiej. Za to codzienny strój także powinien charakteryzować się pewnym smakiem. Należy wtedy wybierać mniej formalne koszule, które zbytnio się nie wyróżniają. Można do nich dodawać spinki, które odpowiadają np. zainteresowaniom mężczyzny.

Podsumowanie

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze spinkami, najlepiej zacznij od bardziej formalnego stroju. Dzięki temu przyzwyczaisz się do nowego dodatku, nauczyć się go odpowiednio dobierać pod okazję i pod samą koszulę. Wystarczy kierować się dwoma zasadami: klasyka i minimalizm.

Za to w przypadku casualowych spinek trzeba liczyć się z większym wyzwaniem. Szczególnie gdy zależy nam na dobrym wyglądzie. Oczywiście, można stawiać na różne wymyślne wzory i kształty. Jednak tutaj także trzeba zachować dobry smak i z niczym nie przesadzić.

Do każdego stroju mogą pasować spinki do mankietów pod warunkiem, że zostaną odpowiednio dobrane i dopasowane do całego wyglądu. Warto wiedzieć, jak tego dokonać.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.