Jak długo trawi się jedzenie

Smaczne posiłki to niewątpliwie jedna z największych przyjemności w życiu. Służą nie tylko zaspokojeniu fizjologicznej potrzeby, ale także cieszą kubki smakowe. Pochłaniając czasem duże ilości jedzenia, nie zastanawiamy się, ile czasu nasz organizm będzie potrzebował na ich przyswojenie, a to dość istotna sprawa. Szybkość trawienia zależy od tego, co jemy oraz od indywidualnych predyspozycji. Jeśli na co dzień wybieramy lekkie, delikatne produkty, procesy metaboliczne w naszym brzuchu i jelitach zachodzą zdecydowanie szybciej. Jeżeli natomiast mamy tendencje do objadania się ciężkostrawnymi potrawami, procesy metaboliczne mogą się opóźniać, a nam będą towarzyszyć problemy gastryczne. Ile powinno trwać strawienie posiłku? To zależy od kilku czynników.

Czym jest trawienie?

Trawienie jest złożonym procesem zachodzącym w naszym organizmie w wielu różnych miejscach. Polega na rozkładzie węglowodanów, białek i tłuszczy na ich prostą postać. Zaczyna się już w jamie ustnej, gdzie pokarm styka się ze śliną. W ten sposób są trawione cukry złożone w wyniku tzw. amylazy ślinowej. Następnie pokarmy przetwarzane są w poszczególnych odcinkach układu pokarmowego oraz w jelitach. W jelicie cienkim dochodzi do intensywnego przetwarzania białek, tłuszczów i cukrów. W przewodzie pokarmowym procesy metaboliczne są wspierane przez enzymy trawienne, a krew i limfa zapewniają możliwość wchłaniania się jedzenia. Dzięki procesowi trawienia nasz organizm przejmuje cenne składniki odżywcze znajdujące się w posiłkach. Najszybciej jesteśmy w stanie strawić napoje oraz jajka. Dzieje się to już w ok. 2 godziny. Nieco dłużej trwa trawienie warzyw. Najdłużej trawią się potrawy smażone i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Ciężkostrawnym produktem są np. grzyby. To, co w wyniku trawienia nie zostanie przyswojone przez organizm, ulega usunięciu w procesie wydalania.

Efekty zaburzonych procesów trawiennych

Metabolizm może nie funkcjonować jak należy z wielu powodów. Przede wszystkim, zaburzenia metaboliczne wynikają z nieprawidłowo zbilansowanej diety oraz awersji do ćwiczeń fizycznych i ruchu. Czasem jednak problem ma podłoże genetyczne lub związane z przewlekłymi chorobami, jak cukrzyca czy hiperlipidemia. Skutkami złej przemiany materii mogą być: otyłość, zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia, Pełne strawienie standardowych pokarmów powinno trwać do 24 godzin, jednak w razie zaburzeń metabolicznych ten czas może się wydłużać.

Co zrobić, by poprawić swój metabolizm

Jeśli chcemy przyspieszyć procesy trawienne w naszym organizmie powinniśmy przede wszystkim pić dużo wody oraz spożywać produkty lekkostrawne, jak: zboża, mleko i nabiał, jajka, chude mięsa i ryby. Idealnie pomagają produkty bogate w błonnik, jak np. jabłka. Pomóc mogą też niektóre zioła np.: mięta, koper włoski, czy melisa. Aby wspomóc swój organizm w trawieniu pokarmów, warto także zażywać ruchu na co dzień. U każdego człowieka trawienie przebiega nieco inaczej i jest zdeterminowane przez wiek, przebyte lub obecne dolegliwości, rodzaj preferowanej diety, tryb życia, etc.

1 thought on “Jak długo trawi się jedzenie”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.