Cleanroom – przemysł spożywczy

Przemysł spożywczy, co zrozumiałe, ustanawia znacznie wyższe standardy higieny niż większość innych branż. Ważne jest, aby żywność, którą spożywamy i sprzedajemy innym ludziom, była nie tylko świeża i smaczna, ale także bezpieczna. Dlatego też procedury w przemyśle spożywczym charakteryzują się surowymi zasadami i niezwykle wysokimi standardami higieny. Coraz więcej zakładów produkujących żywność decyduje się na korzystanie z pomieszczeń czystych, podnosząc poziom ogólnej higieny całej branży.

Gdzie zazwyczaj stosuje się pomieszczenia sterylne?

Głównymi użytkownikami pomieszczeń sterylnych są zakłady przetwórstwa spożywczego, mięsnego i mleczarskiego oraz firmy zajmujące się przetwarzaniem żywności specjalistycznej (żywność bezglutenowa i bezlaktozowa oraz antyalergiczna). Jakie są specyfikacje pomieszczeń czystych stosowanych w przemyśle spożywczym? W tych czystych pomieszczeniach ściśle kontrolowana jest temperatura, a także wilgotność i liczba cząsteczek w powietrzu. Takie niezwykle sterylne i kontrolowane środowisko zapewnia bezpieczne miejsce do produkcji, przetwarzania i pakowania produktów spożywczych, umożliwiając producentowi wydłużenie okresu trwałości produktu poprzez znaczne zmniejszenie liczby zarazków w pomieszczeniu czystym. Podobnie jak w przypadku wszelkich innych zastosowań, większość pomieszczeń czystych wykorzystywanych w przemyśle spożywczym jest wykonywana na zamówienie, z uwzględnieniem przestrzeni i sprzętu potrzebnego do produkcji produktów spożywczych. Niezwykle wysokie standardy wymagają, aby producent ściśle współpracował z inwestorem, opracowując optymalny dla procesu produkcyjnego projekt. Pomieszczenia czyste pomagają zminimalizować liczbę zarazków i grzybów, dzięki czemu proces produkcji i produkty są znacznie czystsze i bezpieczniejsze. W ten sposób zwiększa się trwałość produktów, mogą być one dłużej przechowywane, a z procesu produkcyjnego można wykluczyć kilka czynności zapobiegawczych, co skutkuje większą wydajnością i wyższymi marżami. Pomieszczenia czyste nie tylko poprawiają jakość produktów, ale także upraszczają procesy i zwiększają marże. Firmy spożywcze czerpią korzyści z pomieszczeń czystych na wiele sposobów, od zwiększonej wydajności produkcji, poprzez wydłużony okres przydatności do spożycia, aż po korzyści marketingowe, wynikające z umieszczenia na opakowaniu informacji o czystej metodzie produkcji. Cleanroom umożliwia produkcję produktów spożywczych zgodnie z wszelkimi wytycznymi. Tym samym klienci mogą spożywać bezpieczne produkty spożywcze.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.