Czym są odpady budowlane? Podpowiadamy!

W powszechnym mniemaniu odpady budowlane to pozostałości cegieł, bloczków betonowych i cementu, pozostałe po pracach remontowych lub wykończeniowych. To jednak tylko część prawdy – odpady budowlane to kategoria znacznie szersza. Co konkretnie obejmuje? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Odpady budowlane – co to takiego?

Odpady budowlane to rodzaj śmieci, które pozostają po budowie obiektów oraz po zakończeniu prac remontowych i wykończeniowych. Można do nich zaliczyć też śmieci pozostałe po ocieplaniu budynków, demontażu instalacji czy też wyburzaniu ścianek. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 24.12.1997 roku w sprawie klasyfikacji odpadów, pozostałości pobudowlane i poremontowe można podzielić na trzy podstawowe grupy: gruz czysty, zmieszany oraz zanieczyszczony. To, do której grupy zalicza się konkretne odpady, wpływa na ich umieszczenie w odpowiednim kontenerze i ewentualne przetworzenie w przyszłości.

3 rodzaje gruzu

Co zatem wchodzi w skład poszczególnych rodzajów gruzu? Do gruzu czystego zalicza się odpady z betonu, gruz ceglany, gruz betonowy z rozbiórek i remontów, a także ziemię, glebę oraz kamienie. W składzie czystego gruzu może się też znaleźć ceramika, ale w ilości nieprzekraczającej 5% całości. Wyodrębnienie czystego gruzu jest bardzo istotne, ponieważ kruszywo nadaje się do ponownego wykorzystania jako fundament, podsypka pod tory lub kostkę brukową. Ziemia, piasek i kamienie można natomiast wykorzystać do budowy wałów oraz nasypów drogowych i kolejowych.

Gruz zmieszany może natomiast zawierać elementy gruzu czystego, takie jak kawałki betonu czy cegły. Dodatkowo jednak w jego skład wchodzą inne odpady budowlane. Gruz zmieszany zawiera zatem materiały ceramiczne, w tym glazurę, terakotę, płytki gresowe, panele ścienne i podłogowe, a także elementy armatury łazienkowej (brodziki, spłuczki, muszle klozetowe, umywalki), płyty gipsowo-kartonowe oraz kawałki tynku, folie malarskie, siatki montażowe, deski, drewno oraz kartony. Ponadto w kontenerze z gruzem zmieszanym mogą znaleźć się nieduże ilości takich materiałów jak wełna mineralna, szkło i styropian, pod warunkiem, że ich ilość nie przekroczy 5% pojemności kontenera.

Jeszcze inną kategorią jest gruz zanieczyszczony. Może on zawierać to, co wchodzi w skład gruzu zmieszanego, a dodatkowo także: butelki typu PET, tekstylia, opakowania po chemii gospodarczej i materiałach budowlanych, szkło czy wiadra po cemencie i farbach.

Legalny wywóz odpadów budowlanych

Wrzucanie odpadów budowlanych do zwykłych pojemników na śmieci jest nielegalne i grozi otrzymaniem wysokiego mandatu. Wywóz gruzu w Warszawie i innych miastach najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, którą znajdziesz w serwisie Smieci.eu. Złóż bezpłatne zapytanie, a specjaliści z portalu pomogą Ci nawiązać współpracę ze sprawdzoną i godną zaufania firmą, która zrealizuje dla Ciebie wywóz odpadów budowlanych w Warszawie. Wykonawca podstawi kontener o odpowiedniej wielkości, a w umówionym dniu odbierze zapełniony pojemnik.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.