Rezonans magnetyczny

Każdy chyba słyszał o tym, że jest coś takiego, jak rezonans magnetyczny. Wiadomo, że jest to badanie, które najczęściej jest wykorzystywane w medycynie. Nie każdy jednak tak dokładnie wie, czym jest rezonans magnetyczny oraz w jakich sytuacjach się go stosuje.

Co to jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest to bezinwazyjne obrazowania tkanek miękkich ludzkiego ciała. Bezinwazyjne oznacza, że jest to całkowicie bezpieczna metoda i z wyjątkiem tylko niektórych przypadków, takich jak pacjenci ze wszczepionymi rozrusznikami serca, może mu się poddać niemal każdy. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej nie wydziela się podczas badania żadne szkodliwe promieniowanie. Najczęściej rezonans magnetyczny jest wykonywany w badaniu mózgu oraz rdzenia kręgowego i jamy brzusznej, choć zasadniczo jak wspomniano, można za jego pomocą badać wszystkie miękkie tkanki.

Jak działa rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (MRI) to nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej, która pozwala uzyskać bardzo szczegółowe obrazy wnętrza ciała pacjenta. MRI wykorzystuje silne pole magnetyczne oraz fale radiowe do uzyskania obrazów struktur wewnętrznych ciała, takich jak narządy, tkanki miękkie, kości i stawy.

MRI działa na zasadzie reakcji jądrowej wodoru, która występuje w organizmie. Woda jest głównym składnikiem ciała ludzkiego, a woda zawiera jądra atomowe wodoru. W silnym polu magnetycznym MRI, jądra te zaczynają poruszać się w sposób uporządkowany, a następnie są pobudzane przez fale radiowe, co powoduje, że emitują one sygnał radiowy. Sygnał ten jest wykorzystywany do utworzenia obrazu wewnętrznych struktur ciała.

Podczas badania MRI pacjent leży na stole, który przesuwa się przez tunel w którym znajduje się silne pole magnetyczne. W tym czasie pacjent musi leżeć nieruchomo, ponieważ ruchy mogą wpłynąć na jakość obrazu. Badanie trwa zwykle od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od rodzaju badania i rozmiaru obszaru, który jest badany.

MRI jest bezpieczne i nieinwazyjne, ponieważ nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, takiego jak promieniowanie rentgenowskie. Jednakże, w przypadku niektórych pacjentów, badanie MRI może być niewskazane, na przykład ze względu na obecność wszczepionych urządzeń medycznych, takich jak stenty czy pacemakery, które mogą być zakłócone przez silne pole magnetyczne.

MRI jest bardzo przydatne w diagnostyce chorób i urazów, które nie są widoczne na zwykłych zdjęciach rentgenowskich, takich jak guzy, choroby układu nerwowego, problemy z kośćmi i stawami, a także w badaniu mózgu, gdzie umożliwia dokładną lokalizację zmian w mózgu i stanie mózgu pacjenta.

Kiedy rezonans magnetyczny jest niezbędny?

Rezonans magnetyczny (MRI) jest wykorzystywany w diagnostyce chorób i urazów, które nie są zwykle widoczne na zwykłych zdjęciach rentgenowskich, takich jak guzy, choroby układu nerwowego, problemy z kośćmi i stawami, a także w badaniu mózgu, gdzie umożliwia dokładną lokalizację zmian w mózgu i stanie mózgu pacjenta.

Oto kilka przykładów sytuacji, w których MRI może być niezbędne:

  1. Urazy mózgu – MRI jest bardzo przydatne w diagnostyce urazów mózgu, takich jak wstrząs mózgu, krwiaki lub urazy czaszkowo-mózgowe. MRI umożliwia dokładne zobrazowanie struktury mózgu i identyfikację ewentualnych zmian w tkankach mózgowych.
  2. Choroby neurologiczne – MRI jest często wykorzystywane w diagnostyce chorób układu nerwowego, takich jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera i inne. MRI umożliwia zobrazowanie struktur mózgowych i rdzenia kręgowego, co pozwala na dokładne określenie obszarów dotkniętych chorobą.
  3. Problemy z kręgosłupem – MRI jest również często wykorzystywane w diagnostyce problemów z kręgosłupem, takich jak przepuklina dysku, kręgozmyk, stenoza kręgosłupa i inne. MRI umożliwia dokładne zobrazowanie struktury kręgosłupa i określenie obszarów dotkniętych uszkodzeniami.
  4. Zmiany guzowate – MRI jest wykorzystywany w diagnostyce zmian guzowatych w różnych częściach ciała, takich jak piersi, jajniki, prostata i inne. MRI umożliwia dokładne zobrazowanie zmian guzowatych i określenie ich charakteru.
  5. Ocena uszkodzeń stawów – MRI jest przydatne w diagnostyce uszkodzeń stawów, takich jak kontuzje stawu kolanowego, uszkodzenia ścięgien i więzadeł, a także choroby stawów, takie jak artretyzm. MRI umożliwia dokładne zobrazowanie struktury stawów i określenie obszarów dotkniętych uszkodzeniami.

MRI jest bardzo pomocne w diagnostyce wielu chorób i urazów, a także w planowaniu odpowiedniego leczenia. W przypadku podejrzenia choroby lub urazu, lekarz może zlecić badanie MRI, aby uzyskać dokładną diagnozę.

Do wykrywania czego służy rezonans magnetyczny MRI?

Rezonans magnetyczny nazywany również w skrócie MRI jest wykorzystywany głównie do wykrywania nowotworów we wczesnym stadium. Często są to nowotwory, które mają jeszcze przebieg całkowicie bezobjawowy. Można również wykrywać różne inne patologie, takie jak na przykład tętniaki, zwyrodnienia stawów, urazy wewnętrzne. Zasadniczo można wszystko i to beż konieczności otwierania pacjenta, kiedy trzeba dosłownie zajrzeć do środka ciała.

Czy łatwo dostać skierowanie na rezonans?

Ogólnie rzecz ujmując, rezonansów w Polsce wykonywanych jest sporo i z roku na rok jest ich coraz więcej, ale niestety w dalszym ciągu mocno odbiegamy od średniej europejskiej. Badanie, które powinno być jak najczęściej profilaktyczne i zapobiegawcze, najczęściej wykonuje się, kiedy pacjent zgłasza już dolegliwości.

Gdzie zrobić rezonans?

Rezonans możemy zrobić oczywiście w placówce publicznej, jednak jeśli nie mamy żadnych objawów, to nie jesteśmy w żądnym stopniu priorytetem do badania, i trzeba naprawdę długo czekać. Jeśli chcemy wykonać szybko badanie profilaktyczne, to najlepiej zgłosić się do placówki prywatnej. Dobrym przykładem takiego miejsca jest https://rezonanslodz.pl, czyli prywatna klinika w łodzi. W punkcie takim jak ten, na pewno zostaniemy otoczeni profesjonalną opieką, zostaniemy zbadani i zakwalifikowani do badania zawsze wtedy, kiedy lekarz stwierdzi, że warto, nawet jeśli nie mamy objawów chorobowych. Jak mówią lekarze, najlepszym lekarstwem na chorobę jest po prostu profilaktyka. Lekarz w placówce takiej jak https://rezonanslodz.pl, na pewno pozwoli nam wykonać rutynowe badanie, o ile nie chcemy go robić za często.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.